Zarząd sukcesyjny
Kancelaria Notarialna w Długołęce Tomasz KłysAdres
Wrocławska 14A/2, 55-095 Długołęka
Telefon
730 583 885
Odpowiednie zabezpieczenie przedsiębiorstwa i ustanowienie zarządu sukcesyjnego po śmierci właściciela może ochronić zarówno interesy rodziny, jak i pracowników. Zachęcamy Państwa do bliższego zapoznania się z ofertą Kancelarii Notarialnej Tomasza Kłysa w Długołęce. Specjalizujemy się w zarządzie sukcesyjnym i z zapewniamy profesjonalne wsparcie w całym procesie.
Co to jest i na czym polega zarząd sukcesyjny?
Zarząd sukcesyjny w biznesie pozwala uniknąć przestoju w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa oraz utrzymać jego wartość rynkową. W ten sposób firma może zachować ciągłość działania mimo nieoczekiwanych zmian.
Definicja zarządu sukcesyjnego przedsiębiorstwem
Zarząd sukcesyjny jest instytucją prawną umożliwiającą płynne kontynuowanie prowadzenia przedsiębiorstwa po śmierci jego właściciela, która wprowadza tymczasowe zarządzanie firmą do momentu formalnego przejęcia jej przez spadkobierców.
Instytucja zarządu sukcesyjnego przedsiębiorstwa – znaczenie
Głównym celem zarządu sukcesyjnego jest zachowanie płynności w działaniach operacyjnych firmy. Zarządca sukcesyjny dba o przedsiębiorstwo aż do czasu uregulowania wszystkich formalności spadkowych.
Kto może zostać zarządcą sukcesyjnym?
Zarządcą sukcesyjnym zostaje osoba fizyczna, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych. W praktyce będzie to nie tylko rodzina, ale i ktoś spoza niej. Nie może być to jednak osoba prawna ani osoba, wobec której prawomocnie orzeczono środek karny, środek zabezpieczający w postaci zakazu lub zakaz prowadzenia działalności gospodarczej.
Prawa i obowiązki zarządcy sukcesyjnego
Zarządca sukcesyjny zajmuje się m.in. kontynuowaniem bieżącej działalności firmy, reprezentowaniem jej w kontaktach z kontrahentami oraz dbaniem o interesy pracowników. Zarządca jest również odpowiedzialny za regulowanie zobowiązań finansowych przedsiębiorstwa.
Ustanowienie zarządcy sukcesyjnego po śmierci – Kancelaria Notarialna Tomasza Kłysa w Długołęce
W Kancelarii Notarialnej Tomasza Kłysa w Długołęce specjalizujemy się w ustanawianiu zarządcy sukcesyjnego. Zależy nam, aby interesy osób wybierających nasze usługi zostały odpowiednio zabezpieczone. W codziennej pracy stawiamy na profesjonalizm, kompleksowo pomagając w dopełnieniu wszystkich formalności związanych z zarządem sukcesyjnym.
Zarząd sukcesyjny po śmierci właściciela przedsiębiorstwa
Po śmierci właściciela przedsiębiorstwa, zarządca sukcesyjny automatycznie przejmuje obowiązki związane z prowadzeniem firmy. Warto pamiętać, że wskazana osoba działa do momentu podjęcia ostatecznych decyzji dotyczących spadku – bywa, że trwa to nawet kilka miesięcy.
Ustanowienie zarządu sukcesyjnego przed śmiercią
Oprócz powołania zarządu sukcesyjnego po śmierci przedsiębiorcy istnieje jeszcze możliwość ustanowienia zarządcy za życia właściciela firmy.
Zgłoszenie zarządcy sukcesyjnego
Formalności w przypadku zgłoszenia zarządcy sukcesyjnego przed śmiercią przedsiębiorcy są stosunkowo mniej skomplikowane. Warto jednak dodać, że ustanowienie zarządcy wymaga uzyskania wcześniejszej zgody wyznaczonej do pełnienia tej funkcji osoby.
Decyzja związana z zarządem sukcesyjnym – dokumenty i formalności
Aby powołać zarządcę sukcesyjnego, konieczne jest sporządzenie wniosku o wpis zarządcy do CEIDG – w formie elektronicznej lub pisemnej.
Kiedy wygasa zarząd sukcesyjny? Ważne terminy
Ustanowienie zarządcy sukcesyjnego przez przedsiębiorcę to jedno, ale warto bliżej poznać całą procedurę i towarzyszące jej terminy, aby świadomie podejmować decyzje dotyczące przyszłości firmy.
Jak długo trwa zarząd sukcesyjny?
Zgodnie z art. 59 ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw zarząd sukcesyjny trwa maksymalnie dwa lata od śmierci właściciela przedsiębiorstwa. W wyjątkowych przypadkach, takich jak uzasadnione obawy, że wygaśnięcie zarządu przyniesie poważną szkodę danemu przedsiębiorstwu, sąd może przedłużyć ten okres do pięciu lat.
Rezygnacja i odwołanie zarządcy sukcesyjnego
Zarządca sukcesyjny może zrezygnować z pełnienia swojej funkcji w każdym momencie, składając stosowne oświadczenie w formie notarialnej do CEIDG, a jeśli przedsiębiorca wciąż żyje, to należy złożyć mu rezygnację w formie pisemnej.
Właściciel przedsiębiorstwa, który ustanowił zarządcę, ma prawo do odwołania go w dowolnej chwili, przedstawiając pisemne oświadczenie, a następnie zgłaszając ten fakt do CEIDG.
Odwołanie zarządcy może odbyć się również po śmierci przedsiębiorcy, jeśli zgodę wyrazi na to ponad połowa osób mających udziały w spadku.
Przedłużenie zarządu sukcesyjnego
Przedłużenie zarządu sukcesyjnego może nastąpić wyłącznie na podstawie decyzji sądu, który musi uznać, że jest to konieczne dla dobra przedsiębiorstwa oraz jego pracowników.
Zarząd sukcesyjny – Najczęściej zadawane pytania
Jak zgłosić zarząd sukcesyjny?
Powołanie zarządcy sukcesyjnego można zgłosić osobiście w CEIDG lub za pośrednictwem notariusza.
Kiedy wygasa przedsiębiorstwo w spadku?
Przedsiębiorstwo w spadku wygasa z chwilą ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy spadkowej lub po upływie dwóch lat od śmierci właściciela.
Co się dzieje z firmą po wygaśnięciu zarządu sukcesyjnego?
Po wygaśnięciu zarządu sukcesyjnego przedsiębiorstwo przechodzi na spadkobierców, którzy podejmują decyzje dotyczące dalszego prowadzenia działalności lub jej zakończenia.
Potrzebujesz wsparcia notariusza w zakresie powołania zarządu sukcesyjnego? Skontaktuj się z nami!
Adres
Kancelaria Notarialna Tomasz Kłys
Wrocławska 14A/2,
55-095 Długołęka
NIP: 8952261367
REGON: 526248081
Telefon
730 583 885
kancelaria@notariuszdlugoleka.pl
Rachunek do wpłat Klientów:
52 1050 1575 1000 0090 8274 6778
Rachunek depozytowy:
30 1050 1575 1000 0090 8274 6786
ING Bank Śląski S.A. z/s w Katowicach
BIC/SWIFT: INGBPLPW; IBAN: PL
Honorujemy płatności kartami płatniczymi i BLIK, jednakże w przypadku konieczności uiszczenia podatku PCC i opłaty sądowej, płatność następuje na miejscu, gotówką w sekretariacie Kancelarii lub przelewem, na podane wyżej konto (z zastrzeżeniem, że środki muszą zostać zaksięgowane na koncie przed dokonaniem czynności).